Diabetes type 2 kenmerkt zich doordat het lichaam ongevoelig wordt voor de eigen insuline. In het ontstaan van deze ongevoeligheid spelen verschillende factoren een rol. Leeftijd, erfelijke aanleg en leefstijlfactoren zoals overgewicht of het bewegingspatroon zijn van invloed. Leeftijd en erfelijke aanleg zijn helaas niet te beïnvloeden maar ook niet te meten. Een gezond leefpatroon draagt bij goede bloedglucoseregulatie en kan behandeling met medicijnen vertragen. Wanneer er gestart moet worden met medicatie om de bloedglucose te verlagen is het goed om te letten op bijwerkingen. Raadpleeg hiervoor de bijsluiter. Wanneer u vermoed dat er bijwerkingen zijn overleg met uw zorgprofessional.
Bij mensen zonder diabetes wordt insuline afgegeven aan het bloed om ervoor te zorgen dat glucose uit het bloed in de lichaamscellen kan worden opgenomen. Daar dient het als brandstof of wordt het opgeslagen als reservevoorraad. Bij diabetes type 2 reageert het lichaam niet goed op de insuline. Het wordt minder gevoelig, waardoor insuline steeds minder goed werkt. Als ondanks de behandeling met tabletten de bloedglucosespiegel te hoog blijft, is het nodig om, soms naast de bestaande tabletten, insuline te gaan spuiten om de bloedglucosespiegel te laten dalen. Dit betekent dat de ‘normale’ insulinebehoefte van uw lichaam door insuline-injecties moet worden ondersteund.
Het lichaam heeft altijd insuline nodig om aan de glucosebehoefte van het lichaam in rust te kunnen voldoen, dit noemen we de basale insulinebehoefte. Daarnaast is er een insulinebehoefte nodig om de maaltijd goed te kunnen verwerken: dit noemen we de bolus behoefte. Bolus staat voor een éénmalige insuline gift die hoort bij de maaltijd.
Overgewicht komt vaak voor bij mensen met diabetes type 2. Uit verschillende onderzoeken blijkt dat chirurgische ingrepen die als doel gewichtsvermindering hebben een langdurige verbetering van de bloedglucoseregulatie tot gevolg kunnen hebben. Niet alleen de bloedglucose, maar ook de cholesterol- en bloeddrukwaarden verbeteren. De effecten hiervan zijn veel langduriger dan bij mensen die alleen met een leefstijlinterventie behandeld worden. Om in aanmerking te komen, moet er wel sprake zijn van een BMI >35 bij mensen met diabetes.